Milyen ablakot vegyek? A nyitásmódok.

Mielőtt kiválasztanánk egy ablak, nyílászáró nyitásmódját, érdemes jól átgondolni, hogy mekkora a helyiség, milyen a berendezése illetve, hogy az adott helyiséget, ahova az ablak kerül, mire használjuk. Mennyire kell pl, hogy szellőzzön a helyiség, mennyi helyünk van arra, hogy kinyissunk egy ablakot, melyik irányban nem akadályozza semmi az ablak nyitását, milyen magasan van az ablak, meg tudom-e kívülröl tisztítani stb.
Fix műanyag ablak– nincs nyitható része. Két fajtája van:
-sima fix, amikor nincs szárny, az üveget a tokban helyezik el
-ablakszárnyban fix, az üveget az ablakszárnyban helyezik el, de ez az ablakszárny nem nyitható

Nyíló műanyag ablak – csak nyílik, a nyitásirány lehet balos vagy jobbos. Arról, hogy honnan tudom balos-e vagy jobbos az ablak, bővebben ITT olvashat.

Bukó műanyag ablak – csak bukik, a vasalat kiiktatásával, tisztításhoz teljesen lenyitható.

 

műanyag ablak, fa ablak árajánlat kérés

 

Bukó-nyíló műanyag ablak – az ablakot buktatni és nyitni is lehet. Természetesen egy modern műanyag ablak, a hibásmúködés gátlónak köszönhetően ma már nem tud nyílni és bukni is egyszerre, az ablak nem tud kiesni.

Középen felnyíló műanyag ablak – más néven váltószárnyas vagy stulpos. Csak az egyik szárnyon van kilincs, az ablakszárnyak csak egymást követően nyithatóak. Miután kinyitottuk mindkét szárnyat, középen nincs tokosztó.

Tokosztós műanyag ablak – az ablakszárnyak egymástól függetlenül nyithatóak, két kilinccsel rendelkezik. Ha mindkét szárny nyitva van, egy függőleges tokosztó látszik az ablaknyílásban.

Harmonika műanyag ablak – több egység harmonikaszerű mozgásával történik a nyitás.

Toló-bukó műanyag erkélyajtó – A toló-bukó erkélyajtó nem tud saját síkjában működni. A szerkezetet működtető vasalat rendszer a szerkezet szárnyára felszerelt un. kocsik segítségével az erkélyajtó tokjának síkján kívülre emelkedik, ezt követően lehet eltolni oldalirányba. A toló-bukó teraszajtók, ahogy a nevükben is szerepel, bukó funkciót is tudnak, így biztosítják a levegő utánpótlását. Olcsóbb, valamint jobb a résveszteségi értéke, mint az emelő-toló ajtónak. A toló-bukó erkélyajtó működését megtekintheti a következő videóban.

Emelő-toló műanyag erkélyajtó– Az emelő-toló erkélyajtókat nyugodtan hívhatjuk a nyílászárók legfelső kategóriájának. A legegyedibb igényeket is kielégíti. Olyan helyeken is alkalmazhatjuk, ahol toló-bukó erkélyajtókkal sem tudnánk a falnyílást áthidalni. 600 cm szélességig használható.

A speciális vasalat rendszernek köszönhetően egy kisgyerek is könnyedén oldalra tolja a sokszor 150kg-os súllyal rendelkező szárnyakat. A lényeg a kifinomult mechanikában rejlik. A másik érv, ami a emelő-toló erkélyajtók mellett szól, az akadálymentes közlekedés. A precízen beépített emelő-toló erkélyajtó alumínium küszöbe a padlózat síkjával szinte teljesen egy magasságban fut. Sokan keverik az emelő-toló erkélyajtókat a toló-bukó erkélyajtóval. Pedig a két, látszólag azonos szerkezet teljesen más műszaki paraméterekkel van felvértezve, mindkettőnek van előnye és hátránya is.

Angol stílusú feltolható műanyag ablak – függőleges mozgatással nyitható.

műanyag ablak, fa ablak szakmai segítség